Každý 3. obyvatel ČR onemocní rakovinou
Řeknete si, jsem mladý, zdravý, tak co bych tomu věnoval pozornost, cítím se dobře, času dost, a navíc to nepřeháním..., ale bohužel platí pravidlo postupné kancerizace, kdy se vám mutace v buňkách od mládí skrytě hromadí, postupem let sčítají, a jednou dojde ke zúčtování formou onemocnění, v horším případě nádorového.
"Onkology udávaná průměrná hranice 20 cigaret denně po dobu 20 let je opravdu jen orientační a při současných dalších faktorech, jako je například genetická predispozice, podvýživa, nadmíra alkoholu anebo i kancerogenní strava, se může jednat o mnohem rychlejší nástup onemocnění.“
V ORL onkologii jsou známé případy, kdy člověk přestane kouřit, a až za několik let poté se mu objeví nádor, typický pro kouření, a on se diví, jak se to mohlo stát. Navíc už nejsou vyjímky ani 40-tiletých pacientů, tedy nespoléhejte se na pravidlo rakoviny ze životního stylu až v 50-60 letech. Svůj vliv má samozřejmě i skrytá genetika. Vždy svým pacientům zdůrazňuji, že zbavit se rizikových mutací po ukončení alkoholu a kouření může organismu trvat 10-15 let, mutace z životního stylu se navíc sčítají, a je tedy potřeba se změnou nečekat a začít hned.
Stále je potřeba mít na mysli, že 80%, tedy většina ze všech zhoubných nádorů je preventabilních životním stylem.
"V České republice bylo registrováno přes půl miliónu lidí před nebo po léčbě zhoubných nádorů a tento trend narůstá. Statistiky dále odhalily, že onkologických úmrtí je u nás i přes vyspělou medicínu v počtu téměř 30 000 ročně a každý 3. obyvatel České republiky nějakou formou rakoviny v průběhu svého života onemocnění.“
Kouření, alkohol a HPV infekce v kancerogenezi